ده مهارت برای خلق خلاقیت

وقتی صحبت از خلاقیت به میان می آید ابتدا به سمت موسیقیدان ها ،هنرمندان و نقاشان نگاه مان تغییر جهت میدهد اما واقعیت این است که خلاقیت در هر نوع مهارتی می تواند خود نمایی کند.شاید به نظر برسد مهارت های حوزه مالی خالی از خلاقیت است در حالیکه حسابداران هم می توانند با چاشنی خلاقیت افت و خیز های مالی را بیشتر برجسته کنند.تا تحلیل ها تکنیکال تری را مشاهده کنیم حسابدار میتواند با خلاقیت هضم مفاهیم را برای مخاطبانش تسهیل کند .اما به شما برای رشد خلاقیت می خواهم چند نکته مهم را یادآورم شوم.

طوفان خلاقیت

۱-خلاقیتتان را ثبت و به محصول تبدیل کنید

این را بدانیم  خلاقیت یک طوفان ذهنیست که به یکباره می وزد گرد و خاکش را به پا میکند و رخت بر میبنند پس باید ثبتش کرد و به عمل تبدیل نمود.تا دچار فراموشی نشود.

۲-قضاوت نکنید!!

وفتی مشغول به اجرای یک پروژه هستید و جریان خلاقیت وارد عمل شد قضاوتش نکنید اجازه دهید مسیرش را ادامه دهد ،قضاوت شما این پدیده را تفطیع خواهد نمود.و اجازه نخواهد داد ناخودآگاه ذهنمان همچنان فعال باشد.

اگر در زمان نقاشی کشیدن صدایی درگوشتان وزوز کرد به نقاشی تان ادامه دهید وزوز سرکوب خواهد شد.

۳-بر کمییت تمرکز کن!!

به جای تمرکز روی کیفیت خروجی ، روی کمییت توجه کنید. تمرین های کمی برای خلاقیت بسیار عالی هستند زیرا به ما می آموزند که خلاقیت در کمییت نهفته است نه نتیجه! این تمرین به شما فرصت خواهد داد تا با کمییت به پروژه یتان پر و بال بدهید و بعدا بر کیفیتش متمرکز شوید.

 

۴-از ورودی ها خارج شوید

درست است که دستگاههای دیجیتال برای رشد و توسعه فردی عالی هستند اما در صورت غرق شدن در رسانه سمعی ،بصری و مجازی شما را وارد هجمه های سنگینی خواهد نمود و مرتبا در برابر گلوله هایی قرار خواهید گرفت که فرصت خلاقیت را از ما سلب خواهد کرد،ناخودآگاه ذهنمان به جای ایده پردازی به تحلیل و تفسیرهای رسانه ای و خبری خواهد رفت.تلاش کنید تنوع موضوعات رسانه ای را کاهش دهید قرار نیست که همه موضوعات خبری را رصد کنیم.

بازی تخته Scrabble توسط Alfred Mosher Buts که یک علاف بیکار بود اختراع شد بوتز میگه من چون هیچ شغلی نداشتم و در منطقه ای روستایی که هیچ رسانه ای رو نداشت این بازی را اختراع کردم.

۵-بخوانیم

وقتی در حال خواندن هستیم در اصل در دورن ذهن نویسنده مرتبا در حال کنکاش و کشف کلید واژه های جدیدیم کلماتی که میتواند ضمیر ناخودآگاه ما را بیدار کند خواندن گره های مغزی و تفکری ما را به یکدیگر متصل خواهد نمود و میتواند یک زنجیره خلاقیت را برای ما شکل دهد.

دگردیسی

۶-چیزهای جدید کشف کنیم.

طبیعت را بهترین و بکرترین کلاس درس بدانیم اکوسیستم ها و دگردیسی های طبیعت را زیر نظر بگیرم از کنار یک حشره هم به سادگی عبور نکنیم ،رویش و هر آنچه تحول و تغییر در طبیعت را به نظاره بنشینیم ،تامل کنیم که سیب های به زمین افتاده بی حکمت نیست.

صعود

۷- تمرین های خلاقانه داشته باشیم

بازی ،ورزش ،موسیقی ،پیاده روی ،خلوت گزینی از تمرین های ناب ذهن های خلاق است ،کوهنوردی را فراموش نکنید که پشت صعود های فتح و زمزمه های زیر لب درسهایی است.

تمرین هر هنری ، مهم نیست چقدر خوب یا بد ، راهی برای رشد روح ماست

۸-یادداشت کنید

هر آنچه که فکر میکنید با خلاقیت شما در ارتباط است در دفترجه یادداشت کنید ،این طوفان همیشگی نیست ،ثبتش نکنید مرتبا باید از اول شروع کنید.

۹-پذیرش داشته باشید

تا مادامی که پذیرش برای خلق چیزی را نداشته باشید از خلاقیت خبری نیست ،پذیرش ظرفیست که در برابر اهداف خود قرار میدهید انباره ای که باید باشد تا بتوان پر کرد ،کشت کرد،آبیاری نمود و برداشت داشت.پذیرش مزرعه خلاقیت ماست.

۱۰-صبور باشید

رمز و رازی در این مهارت است ،محصول حاصل از خلاقیت به این زودی ها دیده نخواهد شد.باید همزمان با تلاش ،شاخ و برگ گرفتن صبور بود باید با صب ماهیچه های خلاقیت خوش فرم شود تا به کمال برسد به کمال که رسید یقینا دیده خواهد شد.

صبور باشید ، که صبر یک فضیلت است

Avatar

عبدالله برزوئیان

http://www.vri.ir

درود عبدالله برزوئیان هستم یک درونگرا ،شهودی ،احساسی و قانون مدار ، حل شده در مهارت ،مربی،مشاور و منتور حوزه مهارت آموزی مدرس دوره های فناوری اطلاعات بنیاگذار رویان اولین سیستم آموزش مجازی مهارت در ایران و راهبر وب سایت Skillsology علاقمندم هر کاری لازم باشه در زمینه مهارت آموزی انجام بدم چون اعتقاد دارم آینده سهم انسانهای ماهر ،من دوست دارم دنیا فرزندانم امن باشه ، آرمانم سیستم آموزش مهارت از لحظه لقاح (رویان) و در آینده ای نزدیک قول میدم شناسنامه مهارت برای هر ایرانی رو با هم جشن می گیریم .

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *