رهبری در دورکاری

۵ ویژگی رهبری در دورکاری را بشناسید

اگر میخواهید مهارت رهبری در دورکاری برعهده بگیرید بایستی ۵ اصل را بدانید

سال ۲۰۲۰ انقلاب بزرگی در کار بود دور کاری به عنوان یکی از مهمترین استراتژی ها شغلی در دستور کار شرکت های بزرگ قرار گرفت، شرکت ها تلاش کردند به سبب رعایت پروتکلهای بهداشتی ناشی از پاندمیک COVID19 از روشهای غیرمتمرکز در کار بهره ببرند. و به طبع این تمرکز زدایی منجر به شکل گیری چالش هایی شد که رهبران در دورکاری بایستی بر آن فائق شوند ما در این مقاله ۵ اصل را  به شما خواهیم گفت به عنوان رهبری در دورکاری چگونه باید باشید.

۱-با تیم در مورد اهداف صحبت کنید نه وظایف

ناامید کننده ترین چیزی که میتوان به نیروی کارتان بگویید اینست که در مورد وظایفش صحبت کنید اما از چرایی فعل با او گفتگو نکنید.شرح وظایف  نیروی کار در زمانی معنا دار خواهد شد که بداند چرا و به چه دلیل مشغول فعالیت است.به عنوان یک رهبر ، باید هدف کلی را به آنها توضیح دهید و از اعضای تیم خود بلافاصله بازخورد بگیرید. آنها باید بفهمند که تکالیف فردی چگونه در مأموریت کلی نقش خواهد داشت .این روش انگیزه زاست و تیم تان را شادتر و تفاهم بین شان را افزایش خواهد داد.

در مورد اهداف با اعضا تیم گفتگو کنید
در مورد اهداف با اعضا تیم گفتگو کنید

۲-بعضی مواقع لازم است ریز رهبری کنید

یقینا کار بی چالش نیست ،گاهی بین نیروهای جوان و مسن ممکن است تنش در عدم درک موضوعات روی دهد لازم است اینجا از رهبری کلان به  موضوع پرهیز کنید و وارد مذاکرات فردی شوید.خوبی ریز رهبری اینست که همیشگی نیست اما گه گاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

۳-مسئولیت پذیر باشید

وقتی اوضاع ماموریت خوب پیش نمی رود شانه خالی نکنید تیم تان اگر متوجه شود شما مسئولیت کاری که پذیرفتید را با اهمال کاری در دستور کار قرار دادید سلب اعتماد روی خواهد کرد و کمک باید منتظر ترک کار یک به یک تیم تان باشید در این شرایط شما به عنوان رهبر تیم باید بلافاصله وضعیت را مورد بررسی قرار دهید چه مشکلی پیش آمده و چگونه میتوان برای آن راه حل پیدا کرد رهبران واقعی به سرعت بر مشکلات مسلط خواهند شد.مسئولیت پذیری به شدت بر احترام و تکریم بر رهبر تیم نقش خواهد داشت.

۴-اعضای سرکش را کنترل کنید

در تیم های کاری افرادی هستند که به سبب برتر بینی خویش، اوضاع گروه را ناپایدار و شکننده میکنند بدون تعارف با این افراد برخورد کنید در صورت عدم کنترل پذیرشان ترک از کار و اخراج از تیم به نفع تمام تیم است.این وظیفه شماست که به عنوان یک رهبر اگر یک عضو تیم خود را بالاتر از کل  اعضای تیم میداند قدرت را نشان دهید. هیچ یک از اعضای تیم مهمتر از پروژه مهم نیست ، حتی اگر یک نابغه باشد.

۵-با مشتریانتان مرتبا گفتگو کنید.

بعضی مواقع در مراودات با مشتری ایده هایی تراوش میشود که شاید اصلا برای او موضوع بزرگی نباشد اما میتواند برای شما شروع یک تحول باشد.به عنوان مثال در پلت فرم های دیجیتالی که سرویس به مشتری ارائه میدهد نقص ،انتقادات و پیشنهادات در سمت مشتری بیشتر خواهد بود تا سازنده من بارها ایده های خود را به تپسی ارائه کردم و در مدت زمان کوتاهی در نرم افزار شاهد تغییراتش بودم.در ضمن به عنوان رهبر یک تیم اگر متوجه شدید مشتری در صدد تخریب و کاهش اعتماد به نفس تیم تان هست شما نه تنها رهبر هستید که بایستی از تیم تان هم محافظت کنید.

نتیجه کلی

کار از راه دور چالش های خود را دارد ، اما اگر به درستی به آن نزدیک شوید می تواند مثمرثمرتر از کار در دفتر باشد. مواردی مانند ساعت های انعطاف پذیر ، بدون رفت و آمد ، استرس کمتر و فرصت های کمتری برای اتلاف وقت جمعی به تولید بالاتر و بهره وری کمک خواهد کرد.با این حال ، رهبری ضعیف هم می تواند همه اینها را از بین ببرد.
یک رهبر از راه دور باید یک استراتژیست عالی باشد که مسئول همه چیز بود و در دسترس همه است.

Avatar

عبدالله برزوئیان

http://www.vri.ir

درود عبدالله برزوئیان هستم یک درونگرا ،شهودی ،احساسی و قانون مدار ، حل شده در مهارت ،مربی،مشاور و منتور حوزه مهارت آموزی مدرس دوره های فناوری اطلاعات بنیاگذار رویان اولین سیستم آموزش مجازی مهارت در ایران و راهبر وب سایت Skillsology علاقمندم هر کاری لازم باشه در زمینه مهارت آموزی انجام بدم چون اعتقاد دارم آینده سهم انسانهای ماهر ،من دوست دارم دنیا فرزندانم امن باشه ، آرمانم سیستم آموزش مهارت از لحظه لقاح (رویان) و در آینده ای نزدیک قول میدم شناسنامه مهارت برای هر ایرانی رو با هم جشن می گیریم .

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *