روی راستی خودمان بایستیم | مهارت های گفتگو برای پذیرش کلام مان

امروز چهارم فروردین  ماه سال ۱۳۹۹ است  من هم مثل شما این روزها به خاطر کرونا در قرنطینه ام به خاطر همین تصمیم گرفتم تو این شرایط قلم دست بگیرم و بنویسم شاید کمک به مهارت هامون کنم. امروز می خوام در مورد اینکه چطور صحبت کنیم تا به حرف های ما گوش بدن  میخوام قلم بزنم موضوعی که برای ما آموزشی ها به خصوص مربیان و مشاورین به شدت حائز اهمیت گفتگوهایی که شاید بتونه زندگی تحصیلی و یا شغلی مخاطبمون رو دستخوش تغییر کنه

نلسون ماندلا رهبر سخنور برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی

باید اینجوری شروع کنم که بعید میدونم  صدایی در دنیا به بلندی صدای انسان باشه  صدایی که میتونه یک جنگ رو آغاز کنه و یا شاید پیام آور عشق باشه اما خیلی از صداها هستند که اصلا کسی بهشون توجه نمیکنه چون قدرت و شاخص های لازم رو نداره اما چطور صحبت کنیم تا کلام مون بر عمق یک انسان نفوذ کنه با این هدف که دنیا رو تغییر بده من میخوام چند تا پیشنهاد به شما بدم تا کیفیت گفتگوهامون رو بالا ببریم و بیشتر بر روی مخاطبانمون تاثیر بزاریم.میخوام بگم از یکسری از عادت ها در کلاممون دوری کنیم.

۷ عادت خطرناک که نمیگم کامله اما به اندازه خودش وزن برای تغییر داره را باید بگم

۱-هیچ وقت در گفتگوهامون #غیبت نکنیم بدگویی کردن از کسی که در جلسه تون حضور نداره پیامدها بدی را به همراه خواهد داشت و مطمئن باشیم در همون لحظه فرد غائب پشت سر شما غیبت خواهد کرد.

۲-در صحبتهامون هیچکس رو قضاوت نکنیم چون مطمئن باشید بعد از گفتگو قضاوت خواهیم شد.و از شما انتظاراتی بیشتر خواهند داشت.

۳-به هیچ عنوان منفی گرایی نکنید بار روانی گفتگوهای ناامید کننده به شدت بر مغز مخاطبانتون تاثیر بدی خواهد گذاشت و شما خاطره ای خاکستری بر ذهن طرف مقابل هک خواهید کرد.گفتگو با افراد منفی گرا حتی مادر مان هم اصلا خوشایند نیست.

۴-شکایت نکنیم شکایت شکلی دیگه از منفی گرایی است .شکایت از وضعیت یعنی اینکه ا قادر به کنترل و مدیریت اوضاع نیستیم و این نقطه ضعف ما را نشان میدهد.وقتی میتوان راهکار و بهبود اوضاع را مدیریت کرد کلام شاکیانه وزنی نخواهد داشت .برخی از افراد اتهام رو پرتاب میکنند و هیچ مسئولیتی هم در قبالش عهده دار نخواهند بود.

۵-اغراق و داستان سرایی نکنیم ،لاف در غربت ،بلوف و بزرگ نمایی در کلام  برای شنونده تهوع آور است.و عملا وزن کلام ما را بی ارزش خواهد کرد.فراموش نکنیم شعور شنونده بالاست چرت و پرت مغرضانه را خوب درک خواهد کرد.حواسمان باشد اغراق و بزرگ نمایی شکلی دیگر از دروغ است.

 

۶-نسبت به کلام مان متعصب و عقاید بی دلیل نداشته باشیم چون منجر به سردرگمی و ایجاد حقایق پیچیده خواهد شد.و این موضوع اگر در گفتگو ها ادامه داشته باشه کم کم برای مخاطب مثل بادی خواهد شد  که هیچ تاثیری ندارد و صدایی هم ثبت و ضبط در ذهن مخاطب نخواهد کرد.

۷- دروغ نگیم در هیچ شرایطی که باید منتظر یک فاجعه بزرگ  بعد از دروغ بود و مرتب به خاطر تغییرات و تزلزل در کلام دروغ بعدی رو خلق کنیم. این شروط اصلی عاداتی بدی است که باید در گفتگوها از بهره گیری از اون سخت امتناع کنیم

اما سئوال آیا راهی هست که به کلاممون قدرت و نفوذ پذیری بدیم باید بگم بله میخوام چهار راهکار قدرتمند رو برای بالابردن قدرت کلامتون بگم

۱-صداقت  ، در مورد هر موضوعی که صحبت میکنیم با شنونده صادق و  رو راست باشیم.

۲-خودمون باشیم اصلا فکر نکنیم باید برای بهبود کلاممون روی چهره مون نقاب بزاریم

فقط کافیه روی درستی خودمون بایستیم .

۳-روی حرفی که میز نیم خودمون عمل کرده باشیم ،این موضوع به شدت اعتماد در شنونده ایجاد میکنه

۴-عاشق باشیم منظورم عشق عاطفی نیست منظورم اینکه برای دیگران خوبی بخواهیم به دو دلیل چون فکر میکنم صداقت محض دوم اینکه وقتی خوبی کسی رو بخواهیم دیگه بعید میدونم علاقه ای به قضاوتش داشته باشیم

اما در کنار این ۴ شاخص مهم در گفتگو نیاز به چندتا ابزار تخصصی داریم که خوب به آموزش نیاز داره

۱- کلام ما باید ثبات داشته باشه یعنی صدا لرزان نباشه و از صلابت و وزن کافی برخوردار باشه و کاملا موقعیت شناسی کنه

۲- باید صدای نرم ،غنی و گرم داشته باشیم چون صداها قابل حس کردنه و طعم داره مثل شکلات ،اگر فکر میکنید صدای گرمی ندارید اصلا نگران نباشید براش آموزش وجود داره ،

۳- باید مهارت عروض یعنی شناخت وزن در کلام رو بلد باشیم چیزی که سخنورها و شاعرها ازش بهره میبرند.قواعدی برای سخنوری و آهنگ صدا ،این مهارت به ما کمک میکنه که معانی کلمات رو با آهنگ صدامون به مخاطب تفهیم کنیم.گفتگو با آدمهایی که روی یک نت صحبت میکنند اصلا دلنشین نیست.

۴-سرعت در کلام بعضی مواقع لازمه ما برای ایجاد هیجان در کلام سرعت گفتگو رو بالا ببریم و یا شاید برای اثرکذاری و تاکید بیشتر با سرعت کمتری گفتگو کنیم.

۵-سکوت،بله سکوت خودش یک مهارت  با معناست برای ایجاد یک خلا، در گفتگو تا فرصت تامل بین طرفین رو فراهم کنه

۶-حجم صدا ،تغییر در آهنگ صوت شرایط یکنواختی در گفتگو را دستخوش دگرگونی خواهد کرد و گفتگو دیگر خسته کننده نخواهد شد.

حالا فرض کنیم اگر همه مهندسی در گفتگو و کلامشان را با این ابزارها و مهارت ها  مجهز میکردند دنیا دستخوش تغییرات بزرگ و تاثیر گذار نمی شد.بد نیست به تاریخ برگردیم و رهبران بزرگ دنیا رو که شرایط رو تغییر دادند در کلامشون مورد بررسی قرار بدیم یقین بدونید متوجه خواهید شد که همه رهبران بزرگ دنیا یک ویژگی مشترک داشتند و اون اینکه همشون مهارت گفتگو رو بلد بودند و دنیا رو با کلامشون دستخوش تغییر میکردند.

 

 

Avatar

عبدالله برزوئیان

http://www.vri.ir

درود عبدالله برزوئیان هستم یک درونگرا ،شهودی ،احساسی و قانون مدار ، حل شده در مهارت ،مربی،مشاور و منتور حوزه مهارت آموزی مدرس دوره های فناوری اطلاعات بنیاگذار رویان اولین سیستم آموزش مجازی مهارت در ایران و راهبر وب سایت Skillsology علاقمندم هر کاری لازم باشه در زمینه مهارت آموزی انجام بدم چون اعتقاد دارم آینده سهم انسانهای ماهر ،من دوست دارم دنیا فرزندانم امن باشه ، آرمانم سیستم آموزش مهارت از لحظه لقاح (رویان) و در آینده ای نزدیک قول میدم شناسنامه مهارت برای هر ایرانی رو با هم جشن می گیریم .

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *