مهارت به اوقات ریاست جدید

هر ساله اواخر شهریور ماه، اوقات رسمی کشور یک ساعت به عقب بر می‌گردد، معمولا این تغییر ساعت در بسیاری از کشورها به عنوان اوقات پاییزی امری معمول است و با اعمال این تدبیر و تنظیم ساعت‌های کاری اوقات روشن روز، در حقیقت به اوقات مفید عمومی در طول شبانه روز، یک ساعت اضافه می‌شود.

امسال سی‌ویکم شهریور و همزمان با تغییر ساعت رسمی کشور، ساعت آموزش فنی و حرفه‌ای کشور هم تغییر کرد و سلیمان پاک‌سرشت پس از نزدیک به دو سال زمامداری سازمان، جای خود را به علی اوسط هاشمی مدیر با تجربه‌ای داد که اولا شواهد و قرائن موجود نشان می‌دهد که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را خوب می‌شناسد و در مرحله دوم، برای عبور از گرداب‌های پیش‌ رو، طرح، برنامه و نقشه دارد.

به ضرس قاطع وضعیت سازمان را از ۱۳۵۹ و بدو تاسیس و پس از نزدیک به چهل سال نمی‌توان از امروز وخیم ‌تر دانست، وضعیتی که مولود بی‌توجهی توام دولت و مجلس به نظام مهارت‌ آموزی و در یک نگاه کلی‌تر، اعمال سیاست‌های غلط حوزه‌ی آموزش و تربیت نیروی انسانی کشور است.

این وخامت اوضاع در نگاه اول سبب رسوخ رخوت و بی‌انگیزگی به سیستم گردش خون سازمان که همانا کارکنان آن اعم از کارمندان و مربیان با شرایط استخدامی متفاوت (رسمی، پیمانی، قراردادی، قراداد کارگری، شرکتی)، شده است.
به جرأت می‌توان گفت شرایط حقوق و مزایا و نظام جبران خدمت سازمان در مقایسه با سایر دستگاههای مشابه، ناکارآمد، ضعیف و ناقص است و همین امر نیز سازمان را به پیکره‌ای با بیماری قلبی، عروقی تبدیل کرده است که در صورت عدم کنترل و معالجه و تجویز دارو، احتمال سکته‌ی آن بسیار است.

چالش بعدی ناشی از این اوضاع، اعتبار سازمان است، بدون‌شک چهل سال حضور فعال در عرصه‌ی مهارت آموزی و کسب موفقیت‌های خوب ملی و بین‌المللی را باید یک برند و اعتبار دانست، اعتباری که با وضعیت مالی و تجهیزاتی جدید سازمان و سیاست ‌گذاری‌های دو دهه‌ی اخیر در حال افول است و جبران آن، عزم و اراده‌ی جدی روسای قوای مجریه و مقننه را می‌طلبد.

با این اوصاف مهارت به وقت رییس جدید سازمان چندان هم مساعد نیست و اوسط هاشمی علیرغم تجربه کافی و آگاهی لازم از شرایط، راه دشوار و پیچیده و گردنه‌های صعب العبوری که درپیش‌رو دارد، اگر حداقل در ۳ ماه آینده نتواند با قاطعیت چیدمان ستون‌های پازل منابع مدیریتی سازمان را به سرانجام برساند، نباید از نظام مدیریت فعلی و پارادایم‌های حاکم، انتظار شق‌ القمر و موفقیت داشته باشد.

صدالبته در کنار وضعیت موجود نامطلوب و افق مه‌آلود فضای مهارت، نمی توان از نکات و کلیدواژه‌هایی صرفنظر کرد که علی اوسط هاشمی در دومین دیدار با کارکنان ستادی به آنها پرداخت، کلید واژه‌هایی که تنظیم ساعت مهارت به افق آنها، در کنار انگیزش سرمایه‌های انسانی، می‌تواند نا امیدی و سرخوردگی را از شیوه‌های تکراری نظام انتقال مهارت بزاید و باعث جریانی تازه در سیستم گردش خون سازمان باشد.

ایجاد ارتباط نظام‌مند، برنامه محور و توان افزا به منظور رسیدن به شرکای بزرگ و ایجاد جریان مهارت در کشور، در کنار تفویض اختیار و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، یکی از این نکات کلیدی است که با سیاست‌گذاری مشارکتی در کنار حفظ وجهه‌ی نظارتی و کنترلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، می‌تواند به جریان مهارت‌آموزی رنگ و بوی حرکت به سمت خصوصی سازی واقعی بدهد.

استقبال از خرد جمعی و نقد پذیری نیز دو کلید واژه‌ی بعدی هستند که سالهای متمادی نه تنها در فنی و حرفه‌ای مهجور و مغفول مانده‌اند بلکه سازمان حتی در خلاف جهت تجلی آنها حرکت کرده است، نکاتی که هاشمی آنها را دو عامل مهم پیشرفت، در کنار تقویت روحیه مشارکت جویی تک تک اعضای سازمان می‌داند.

نکته‌ی حائز اهمیت بعدی، نحوی صیانت از حقوق سازمان و بازگشت اقتدار درون سازمانی و اثبات حقانیت از طریق انتخاب نیروهای توانمند داخلی و نخبه‌ی خارجی است که رییس جدید سازمان تاکید می‌کند: «مسئولیت در نظام قیمت دارد و محال است مهره چینی و جابجایی ‌هایش را بر پایه‌ی سفارش قدرت به سرانجام برساند».
موضوعی که از دخالت‌های تلخ پشت پرده در انتصابات و عزل و نصب‌ها و بنحوی عدم ثبات مدیریت در کل بدنه‌ی مدیریت دولتی کشور حکایت دارد و بیشترین ضربه‌ی آن به نهادهایی وارد شده است، که مانند: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، تخصص محور هستند و سیاست‌زدگی، سم مهلک برای آنها تلقی می‌شود.

نکات کلیدی و پارادایم‌های غالب در سخنان اخیر اوسط هاشمی از تغییر رسمی ساعت مهارت خبر می‌دهد، با این تفاوت که بر خلاف ساعت رسمی کشور که در سی و یکم شهریور ماه، یک ساعت به عقب کشیده شد، این نگرش بیست و یکمین رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از جلو کشیدن ساعت مهارت خبر می‌دهد، البته میزان و عدد این سبقت به تحقق شعارهای او بستگی دارد!

Avatar

محمدسلیم عباسی

متولد ۱۳۵۱ کارشناس آموزش فنی و حرفه‌ای و مدرس دانشگاه، مهندس برق الکترونیک، کارشناس ارشد مدیریت دولتی گرایش تحول و دکترای زبان و ادبیات فارسی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *