تئوری انتخاب ، کتابی که باید خواند

کتاب «تئوری انتخاب» نوشته‌ی «ویلیام گلسر»، ترجمه‌ی «علی صاحبی» و درآمدی بر روان‌شناسی است. ناشر در توضیح کتاب آورده است: «کتاب حاضر دست ‌مایه کامل تئوری انتخاب به روایت “ویلیام گلسر” روان‌پزشک و روان شناس مثبت‌گرا است. تئوری انتخاب یک تئوری مبتنی بر روان‌شناسی کنترل درونی است که توضیح می‌دهد افراد چرا و چگونه رفتار می‌کنند. این نظریه شیوه کارکرد مغز آدمی برای صدور رفتار را تبیین می‌کند. تئوری انتخاب معتقد است تمام رفتارهای ما از درون ما برانگیخته می‌شوند و معطوف به هدفی هستند. هدف هر رفتار ارضای یکی از پنج نیاز اساسی است که عبارت‌اند از: عشق و احساس، تعلق/ پیشرفت و خودشکوفایی/ تفریح و لذت/ آزادی و خودمختاری/بقا و زنده ماندن. همچنین در کتاب کاربردهای عملی این نظریه هم در قلمرو سلامت روانی و هم در چهار حوزه مدرسه و روابط معلم و محصل، خانواده و روابط والدین و فرزندان؛ ازدواج و روابط همسران و محیط کار و روابط کارفرما و کارکنان مورد مطالعه قرار می‌گیرد. »کتاب حاضر را نشر «سایه سخن» منتشر کرده است.

چرا این کتاب را بخوانیم

هر انتخابی که در هر زمینه‌ای رخ می‌دهد برای ارضای نیازهایمان است. این رفتار و انتخاب‌ها براساس انگیزه‌های درونی صورت می‌گیرند و تاثیر اندکی از محرک‌های بیرونی می‌پذیرند. در هر شرایطی که هستیم و هر رفتاری که از ما سر می‌زند، بهترین تلاش ما برای کنترل دنیای پیرامون است. پس باید انتخاب‌هایمان به گونه و نحوه‌ای باشد که نیازهایمان به نحو احسن برآورده شود. بر اساس تئوری انتخاب انسان پنج نیاز اساسی شامل : ۱- نیاز به بقا ۲- نیاز به عشق و احساس تعلق ۳- نیاز به قدرت ۴- نیاز به آزادی و خودمختاری ۵- نیاز به تفریح دارد.

اگر می‌خواهید روابط خوب در یک زندگی موفق داشته باشید این کتاب را مطالعه کنید. این کتاب به طور کلی به این مسئله می‌پردازد (چگونه با یکدیگر بهتر کنار بیاییم).

کتاب حاضر بر بهبود چهار نوع رابطه استوار شده است: ۱- رابطه زن و شوهر ۲- رابطه والد و فرزند ۳-رابطه معلم و شاگرد ۴- رابطه مدیر و کارمند.

نیاز به روانشناسی جدید

همه‌ی ما باید به این باور برسیم که تمام اعمال و حتی بدبختی‌هایمان را خودمان انتخاب می‌کنیم. دیگران نه می‌توانند ما را بدبخت کنند و نه خوشبخت. دیگران فقط می‌توانند به ما اطلاعات دهند و اطلاعات به خودی خود نمی‌تواند ما را وادار به انجام دادن کاری یا داشتن حسی کند. در این بخش از کتاب توضیح داده می‌شود که تمام اعمال و افکارمان را به شکل غیر مستقیم و تقریبا تمام احساسات و حتی بخش عمده‌ای از فیزیولوژی خود را انتخاب کنیم و شرح داده می‌شود که چرا و چطور این انتخاب‌های دردناک و حتی جنون‌آمیز را انجام دهیم و چطور می‌توانیم انتخاب‌های بهتری داشته باشیم.

آشنایی با دنیای کیفی

طبق نظریه انتخاب، بخش قابل توجهی از تفاوت آدم‌ها در ادراک واقعیت به دنیای مهم و خاص آن‌ها که دنیای کیفی نام دارد، برمی‌گردد. این دنیای کوچک شخصی که هرکس اندکی پس از تولدش آن را در حافظه خلق می‌کند و در طول زندگی به خلق آن ادامه می‌دهد و گاهی آن را دوباره خلق می‌کند از گروه کوچکی از عکس‌ها تشکیل شده است که بهترین راه ارضای نیازهای اساسی را نشان می‌دهند. این عکس‌ها سه چیز را به تصویر می‌کشند: ۱- آدم‌هایی که بیش از دیگران خواهان بودن با آن‌ها هستیم ۲- چیزهایی که بیش از چیزهای دیگر خواهان داشتن آن‌ها  یا تجربه کردن آن‌ها هستیم ۳- عقاید یا نظام‌های عقیدتی که بر بخش اعظم رفتار ما حاکم هستند.

انسان‌ها عمدتا چیزی در مورد نیازهای اساسی خود نمی‌دانند. آن‌ها فقط می‌دانند چه احساسی دارند و همیشه می‌خواهند تا حد امکان احساس خوبی داشته باشند. دنیای کیفی حاوی دانشی است که بیشترین اهمیت را برای ما دارد. هرچقدر سعی کنیم، باز نمی‌توانیم اهمیت این دانش را انکار کنیم.

عشق و ازدواج

به افرادی که مجرد هستند، چندبار خواندن این فصل از کتاب توصیه می‌شود. عشق‌های خیالی به ندرت مشکل‌ساز می‌شوند. معمولا این عشق‌ها در شروع، خیلی خوب به نظر می‌رسند چون آدمی را پیدا کرده‌ایم که نه تنها ما را قبول دارد بلکه آن آدمی را هم که می‌خواهیم بشویم قبول دارد. او همان چیزی را می‌خواهد که ما می‌خواهیم. بودن با آدمی که بر خلاف دیگران ما را مورد قضاوت قرار نمی‌دهد و از ما نمی‌خواهد تغییر کنیم، خیلی خوشایند است. عشق همین در میان گذاشتن بیم و امیدها است، تا وقتی بتوانید به این کار ادامه دهید، عاشق می‌مانید. هنگامی که با نظریه انتخاب آشنا نیستید و در اوایل رابطه با هم اختلاف نظر دارید، به جای آن که بفهمید ریشه این اختلاف به تفاوت دنیاهای کیفی شما برمی‌گردد، به روانشناسسی کنترل بیرونی رو می‌آورید و سعی می‌کنید طرف مقابل را تغییر بدهید.

اجتماع کیفی

این کتاب بر افراد، نظریه انتخاب فردی و بهتر کنار آمدن با یکدیگر متمرکز است. اگر جامعه از کنترل بیرونی به نظریه انتخاب روی آورد، خیلی بهتر است. به همین دلیل، اجتماع کیفی را که اجتماعی کاملا متعهد به نظریه انتخاب است در این کتاب تجسم شده است. در چنین اجتماعی شما نگران نیستید که دیگران مجبورتان کنند کاری را که دوست ندارید انجام دهید، انجام بدهید. در چنین اجتماعی، وقتی روابطتان با دیگران از نظریه انتخاب استفاده می‌کنید، می توانید انتظار داشته باشید که آن ها نیز همین کار را بکنند.

ویلیام گلسر روانشناسی پیشرو

 

ما مالک هیچ‌کس نیستیم و نمی‌توانیم رفتارهای دیگران را کنترل کنیم. ما فقط می‌توانیم رفتارهای خودمان را کنترل کنیم.

نویسنده این کتاب روانپزشک پیشرو و شناخته شده بین‌المللی است. اگرچه نام او از سال ۱۹۶۵ به خاطر ابداع واقعیت درمانی در عرصه روان‌پزشکی معروف شد، امروزه نام گلسر با تئوری انتخاب و کاربست‌های گسترده آن در قلمرو بهداشت روانی، آموزش و پرورش و مدیریت نیروی انسانی بیش‌تر عجین است.

در سال ۱۹۶۷ دکتر گلسر موسسه واقعیت درمانی را تأسیس نمود. این مؤسسه بعد‌ها با نام: مؤسسه ویلیام گلسرآموزش تئوری انتخاب و واقعیت‌درمانی را به علاقمندان ارائه داده است. تا به امروز بیش از هشتاد هزار نفر در سراسر دنیا دورة پایة آموزش تئوری انتخاب، واقعیت‌درمانی و مدیریت راهبرانه را در کشورهای مختلف گذرانده‌اند.

دکتر گلسر برنامه کاری بسیار فشرده‌ای دارد. در سال ۲۰۰۰ دانشگاه سانفرانسیسکو درجه دکتری افتخاری علوم انسانی را به ایشان اعطاء کرد. در مارس ۲۰۰۳ از سوی انجمن مشاوره آمریکا به عنوان فردی که سهم قابل توجهی در گسترش و ارتقاء کیفی مشاوره و کار حرفه‌ای خود داشته است مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در آوریل ۲۰۰۴ انجمن مشاوره آمریکا برای پایه‌گذاری واقعیتدرمانی، نشان اُسطوره مشاوره را به گلسر اعطاء کرد. سرانجام در سال ۲۰۰۵ انجمن روان‌شناسی آمریکا عنوان بسیار والای استاد ممتاز در درمانگری را به گلسر نسبت داد که بزرگ‌ترین لقب ممکن برای اعطاء به یک فرد به شمار می‌رود.

Avatar

عبدالله برزوئیان

http://www.vri.ir

درود عبدالله برزوئیان هستم یک درونگرا ،شهودی ،احساسی و قانون مدار ، حل شده در مهارت ،مربی،مشاور و منتور حوزه مهارت آموزی مدرس دوره های فناوری اطلاعات بنیاگذار رویان اولین سیستم آموزش مجازی مهارت در ایران و راهبر وب سایت Skillsology علاقمندم هر کاری لازم باشه در زمینه مهارت آموزی انجام بدم چون اعتقاد دارم آینده سهم انسانهای ماهر ،من دوست دارم دنیا فرزندانم امن باشه ، آرمانم سیستم آموزش مهارت از لحظه لقاح (رویان) و در آینده ای نزدیک قول میدم شناسنامه مهارت برای هر ایرانی رو با هم جشن می گیریم .

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *