نی نوا ،واکاوی رقابت کنندگان مسابقات جهانی مهارت

به عصر سوگند، (۱) که انسانها همه در زیانند. (۲) مگر کسانی که ایمان آورده، و اعمال صالح انجام داده‏ اند و یکدیگر را به حق سفارش کرده، و یکدیگر را به شکیبائی و استقامت توصیه نمودند. (۳) ﴿العصر﴾

اهل هرکجای دنیا که باشید، به پوشیدن پیراهنی افتخار خواهید کرد که پرچم کشورتان بر آن نقش بسته باشد، برای آن خواهید گریست، خواهید جنگید و خواهید مرد.

از خطرات پنهانی که هر ساله به تیم ملی آسیب می‌زند و معمولا بی تفاوت از کنار آن عبور می‌کنیم، فراموش شدن عدد بزرگی از نیرو‌های آموزش دیده و توانمند است که چندین بار آزموده شده اند و ما بالاجبار تن به خطا داده و آن‌ها را دوباره می‌آزماییم.  آن‌هایی را «عضو تیم ملی» می‌نامیم که از مسابقات حذفی گذشته باشند و ویزایشان برای شرکت در مسابقات جهانی را در دست داشته باشیم. همین خط کشِ ویزا، خطراتی را در پی‌خواهد داشت.

 

۱- خطر سازمانی و ارزشی ایجاد شدن مافیای مهارتی

همه بر این امر واقفیم که سازمان فنی و حرفه‌ای به عنوان متولی مهارت آموزی در کشور به نسبت دیگر سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها با ماموریت مشابه، به لطف عدم اقبال خانواده‌ها به مهارت آموزی چند دهه‌ی گذشته از «مافیا» تا حد زیادی مصون مانده است. حداقل تبلیغ کتاب‌های «کمک مهارتی» که محصول کارتزین از عناوین حیوانات جنگل و رنگ‌ها را با خود یدک بکشند را در سیمای ملی نمی‌بینیم. یا اگر کسی مسابقات ملی مهارت را نمی‌شناسد مایه‌ی خرسندی است که تصویر رقابت کننده‌های دوره‌های قبل مسابقات جهانی را هم از بیلبورد‌های مستقر در چهار راه‌های شلوغ پایتخت با پلاکارد فلان موسسه در ذهن ندارد.

 

۲- ایجاد انزوا و عدم رغبت رقابت کنندگان استانی برای کمک به «نماینده‌ی کشور

در اردو‌های متمرکز، رقابت بین نمایندگان استان‌ها چنان بالا می‌گیرد که برخی از مربیان بر این باورند که اولین اردوی متمرکز «بهترین دوره‌ی آموزشی» در بین اردو‌هاست؛ در حالی که تنها تفاوت اساسی اردو‌های بعدی «عدم حضور رقبا» است.

باید در هر نقش از مربی تا کادر اجرایی استان‌ها گلبانگ سربلندی بر آسمان بزنیم و فارغ از رتبه‌ی حائز شده در رقابت‌های کشوری رقابت کننده‌ی خود را «عضو تیم ملی» بدانیم. اجازه دهیم تا «نخبه»‌ی مهارتی استان‌ما ماموریت خود در مسابقات مهارت را به پایان برساند و با افزایش مراودات فنی و دوستانه با «نماینده‌ی تیم ملی»، تاثیر مستقیم بر نتیجه‌ی مسابقات جهانی بگذارد.

 

راهکار

فاصله‌ی امتیازات کسب شده توسط نماینده‌های کشورمان با رقیب‌های مدال آورشان گاهی بسیار نزدیک است. نمایندگان استان‌ها می‌توانند نقش خود در سرافرازی تیم ملی را بدون واسطه و بی آلایش به وسیله پیشنهادات زیر پر رنگ تر کنند:

۱- میزبانی از نمایندگان کشوری در استان خود به جهت اشتراک منابع و تقویت روحیه‌ی ایشان. همچنین می‌توانند از این فرصت به جهت ارتقا فرهنگ مهارت آموزی استان خود بهره برده و از ایشان برای سخنرانی در جمع مهارت آموزان دانشکده‌های فنی، رسانه‌ها، نمایشگاه‌ها و یا رویداد‌های استان دعوت به عمل آورند.

۲- عضویت در چت روم‌های اینترنتی مشترک برای رفع سریع مشکلات علمی و به اشتراک گذاشتن ترفند‌ها. استان می‌تواند از نتایج حاصل شده در ارتقا سطح فنی شرکت کننده بهره ببرد.

۳- طراحی نمونه سوال. استان می‌تواند از این امر در به روز ماندن اطلاعات کارشناسان بهره ببرد.

۴- پژوهش راه‌کار‌ها، برون سپاری فرایند‌های وقت‌گیر و توزیع فشار تمرین‌ها. این مهم باعث با تجربه‌تر شدن نمایندگان استانی و بازیابی سریع‌تر روحیه‌ی ایشان می‌شود؛ با درک آنکه زحماتشان بیهوده و بی‌ثمر نبوده است و در افتخار ارتقا رتبه‌ی کشور مستقیما سهیم‌اند.

نی نوا ،واکاوی رقابت کنندگان مسابقات جهانی مهارت به قلم محمدرضا طیبی رقابت کننده مسابقات جهانی مهارت در ابوظبی ۲۰۱۷ رشته راهکارهای نرمز افزاری برای تجارت

Avatar

مدیر مهارت شناسی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *